Telanjektazi olarak da bilinen kılcal damar varisleri, deri yüzeyine yakın ince damarların belirgin hale gelmesidir. Genellikle uyluğun arka ve yan taraflarında ve dizaltında oluşurlar. Kadınlarda daha sık görülmektedir. Kılcal damar varisleri çok ince damarlar olup, genelde kozmetik olarak hastaları rahatsız ederler. Ağrı, bacakta şişme ve halsizliğe neden olmazlar. Genellikle yaşla kılcal damar varisleri arttığı için, yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan diğer hastalıklara bağlı şikayetlerde de artış olur ve bu iki durum birbirinin üzerine biner. Bu nedenle; kılcal damarları olan bir hastada bacakta ağrı, şişme, uyuşma, karıncalanma şeklinde olan şikayetler başka nedenlere bağlıdır.

Radyofrekans ile Termokoagülasyon işlemi kılcal damarların tedavisinde oldukça etkili olup TC3000 isimli cihaz ile yapılmaktadır. Sistem radyo dalgalarını oluşturan bir jeneratör cihaz ile bunun dokuya iletildiği iğnelerden oluşmaktadır. Radyo dalgaları 4mhz frekansında ve süresi ayarlanabilen atımlar halinde uygulanır. 0.075mm - 0.15 mm kalınlığındaki iğneler çok özel bir kaplamaya sahip olup sadece batırıldığında uç kısmı ile etkili olur. Prensipte deriye batırılan iğneler yolu ile iletilen radyo dalgaları, kılcal damarların ısı yoluyla pıhtılaşmasına sebep olur. Genelde 0.9 mm kadar olan kılcal damar varisleri (telanjektaziler), 0.3 mm den küçük varisler, bilek, diz ve yüz gibi yerlerdeki varisler ve her hangi bir cilt tipinde oluşmuş kılcal damar varisleri etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Özel bir hazırlık ya da anestezi gerektirmeden iğne büyüteç altında varis üzerine yaklaşık 1mm aralıklarla batırılarak pedal yardımı ile atım yapılır. Böylece aralıklı iğne batırılarak varisli alan tedavi edilmiş olur. Tedavi genelde ağrısızdır. Ortalama bir seans 10-15 dk sürer ve bu süre zarfında varisli alana 200-600 atım uygulanarak kabaca toplam 40-80 cm uzunluğundaki kılcal damar varisi tedavi edilmiş olur. Uygulamanın ilk anlarında varislerin üzeri kırmızı kabarıklıklara dönüşür ve bu kabarıklıklar bir hafta içinde kabuklanıp, bir kaç hafta sonra varislerin kaybolmuş olduğu normal deriye döner. İşlemden sonra sargı yada bir ilaç kullanımı gerekmediği gibi, günlük hiçbir aktiviteyi kısıtlayacak durum oluşmaz. Diğer tedavilerde olduğu gibi güneş ışığından sakınmaya da gerek yoktur. Mevsim kısıtlaması olmadan bütün bir yıl boyunca uygulanabilir. Alerji, pigmentasyon, yanık gibi yan etkiler görülmez. Eğer kalp pili varsa, nikel alerjisi varsa yada işlem yapılacak alanda enfeksiyon varsa bu yöntem uygulanmaz.