Çocuk Nörolojisi ve Tedavi Alanları

Çocuk Nörolojisi, 0-18 yaş arası çocuklarda sinir sisteminde oluşan hastalıkları zamanında tanımak, tedavi etmek ve bu çocukların toplum içinde daha iyi şartlarda yaşamasını hedefleyen multidisipliner bir bilim dalıdır.

Çocuk, büyüyen ve gelişen bir varlık olup, sinir sistemi de gelişimini en geç tamamlayan sistemdir. Nörolojik hastalıklar sadece çocukları değil, ailesi ve yakın çevresini de tedavi ve rehabilitasyon uzun sürmesi nedeni ile etkiler.

Çocuk Nörolojisi Muayenesinde Hangi Durumlar Değerlendirilir?

  • Genel durum, yaşa uygun tepki ve gelişim
  • Oryantasyon ve bilgi durumu
  • Baş büyüklüğü
  • Konuşma ve hareket becerisi
  • Koordinasyon, erişme ve denge
  • Güç ve yürüme becerisi
  • Refleksler

Çocuklarda Uyku EEG si : Nedir ? Hangi İşlemler İçin kullanılır ?

EEG, beynin elektrik dalgalarının değerlendirilmesi için yapılan bir test türüdür. Tıpkı kalp elektroso yanı EEG gibi elektrod adı verilen kablolarla kafa üzerindeki pek çok kısımdan kayıt almaktadır. Ancak EEG de çok daha düşük voltajda akımların kaydı tutulmakta olupi teknik açıdan daha itina gerektiren özenli ve daha uzun süren bir çalışmadır. Bu test için çocuklarla çalışmış tecrübeli bir EEG teknisyeni ve beraberinde çocuk nöroloğu olması uygundur.

EEG;

- insan beyninin yaşına uygun olgunlaşmasının değerlendirimesi

-psikiyatrik bir takım hastalıkların ilaç tercih durumlarında

-epilepsi(sara) hastalığının tanı ve takibinde

-metabolik bozukluklar, koma ve ensefalit gibi beyin iltihaplanmalarının takibinde kullanılır.

Çocuk EEG sinin Normal EEG den farkı Nedir?

Çocuklarda EEG kaydı iki aşamadan oluşur ve daha itina, detay gerektirir. Genellikle testin yapılması çocuktaki uyum eksikliğinden ötürü sorunlu olabilir. Test değerlendirilirken çocukluk çağına ait olgunlaşma ve artefaktların tanınması önemlidir.

Çekim Öncesi Nelere Dikkat Edilir?

Çocuğun uykusuz kalmış bir şekilde çekime gelmesi beklenir. Bu durum hem uyku kaydı için sağlıklı olacaktır, hem de bulguları daha net ortaya koyacaktır.

Çocuğun saçları temiz olmalıdır. Jöle ya da kir gibi etkenler kayıt kalitesini etkileyecektir.Karın tok olarak gelmesinde yarar vardır.

Elektrodların yerleştirileceği bölgeler uluslar arası belirlenmiş 10-20 sistemine göre seçilir. Çocuk EEG sini çeken merkezler bu prosedura uymak zorundadırlar. Kayıt sırasında hastanın rahat olması ve duruma göre uyku uyanıklık dönemlerinin gözlemlenmesi gerekir. Normal bir uyku uyanıklık EEG sinin hazırlık ve kayıt süresi yaklaşık 1-2 saatte gerçekleşir. Bu işlem kesinlikle can yakmaz, fakat çocuklarda huzursuzluk yaratacağından ağlama görülebilir. Yeterinde uykusuz bırakılmayan çocuklar uykuya dalmada zorlanabilir. Böyle durumlarda EEG yi etkilemeyecek ölçüde bazı ilaçların teknisyen tarafından verilmesi uygun olur.

Hastanemizde 0 - 18 yaş çocuklarda gece uyku + uyanık EEG kayıtları başlamıştır.